Zdjecie

Wycieczka na Ukrainę- wspomnienie

 

W 2019 roku uczniowie z olsztyńskiego Ekonomika uczestniczyli w wymianie polsko – ukraińskiej. W czasie dwutygodniowej wycieczki zobaczyliśmy: Kijów, Sumy i Lwów. Miasta te zachwyciły wspaniałością zabytków. Poznaliśmy kulturę, tradycje oraz wielu wesołych, pełnych ży

cia i wiary w przyszłość młodych ludzi. Wszyscy mieli marzenia, chcieli być prawnikami, ekonomistami, informatykami i lekarzami w wolnym kraju. W czasie naszej wycieczki po Ukrainie spotkaliśmy same przyjazne, gościnne oraz pomocne osoby. Obecnie to już nasze koleżanki i koledzy. Wszyscy byli pełni życia, radośni z pięknymi planami na przyszłość.

Głównym miejscem pobytu naszej gromadki było miasto Sumy położone na północnym wschodzie Ukrainy, niedaleko od granicy z rosyjskim agresorem. To tu zaprzyjaźniliśmy się ze studentami i wykładowcami Uniwersytetu Rolniczego. To był wspaniały czas spędzony na zwiedzaniu Sum i okolicy. Część uczniów ZSE pochodzi właśnie stąd lub innych ukraińskich miast. Zostawili tam rodziny i przyjaciół. Część pozostała i nie może wrócić do szkoły z powodu zawieruchy wojennej.

W drodze do Sum zwiedziliśmy stolicę Ukrainy - Kijów. To miasto z wieloma miejscami historycznymi i zabytkami. Spędziliśmy tu cały dzień i byliśmy zauroczeni. Obiecaliśmy sobie, że kiedyś tu wrócimy. Obecnie jest to niemożliwe, ponieważ w mieście i najbliższej okolicy toczą się zacięte walki. Czy jeżeli uda nam się tu kiedyś wrócić zobaczymy wszystkie wspaniałe cerkwie i zabytkowe budynki oraz radosnych mieszkańców?

Odwiedziliśmy również Lwów. To w tej chwili jedyne miasto poznane w naszej podróży, w którym nie toczą się regularne walki, choć w okolicy również spadały bomby.

Niestety, wojna pozmieniała wszystkie plany mieszkającej w Ukrainie ludności. Dorosłe kobiety i mężczyźni przystąpili do walki zbrojnej z najeźdźcą. Matki z dziećmi muszą uciekać z ojczyzny bez ubrań na zmianę, środków czystości, jedzenia. Często nie znają języka, nie mają pieniędzy oraz nie wiedzą, gdzie się zatrzymać. Ci, którzy zostali, żeby bronić swojego domu, zmagają się z brakiem żywności, wody, prądu, gazu. Często ich życie toczy się w schronach i piwnicach. W tym samym czasie, kiedy kobiety rodzą dzieci, domy mieszkalne, przedszkola, szkoły, szpitale i uczelnie są bestialsko bombardowane. Rannym w ciężkich bitwach brakuje środków opatrunkowych. Sytuacja zarówno tych, którzy zostali w napadniętym kraju, jak i tych, którzy zmuszeni zostali do ucieczki, jest tragiczna.

W ZSE – jak w wielu innych szkołach - już odbyła się zbiórka pomocy rzeczowej. Uczniowie i nauczyciele okazali się bardzo szczodrzy. Na tej jednaj akcji pomocy nie poprzestaniemy. W piątek 11.03 odbędzie się kiermasz ciast. Dochód z niego również przekazany zostanie na pomoc zaatakowanej Ukrainie. Prosimy o wsparcie rodzin naszych przyjaciół oraz wszystkich, którzy znaleźli się w fatalnej sytuacji. Wykażmy się empatią i dobrym, wrażliwym sercem. Pomagać możemy również w inny sposób dostarczając potrzebne artykuły do miejsca zbiórek. Będą one dostarczone na teren Ukrainy, a nawet na teren walk. Wiąże się to z narażeniem życia osób dostarczających pomoc. Działamy, bo wierzymy, że naszym przyjaciołom uda się pokonać wroga, a nam jeszcze odwiedzać ich w ich pięknym kraju.

O naszym pobycie w Ukrainie przeczytacie więcej tutaj:

 https://www.olsztyn24.com/news/33932-mlodziez-z-ekonomika-odwiedzila-miejscowosc-sumy-na-ukrainie.html