Dlaczego warto?

Technik informatyk odpowiada wyzwaniom współczesnej gospodarki opartej na wiedzy i nowoczesnych technologiach oraz wybór rynku pracy na fachowców IT.

Według prognozy „Rzeczpospolitej”: „Królami rynku pracy pozostaną informatycy, tym bardziej, że rozwinięcie gospodarka za coraz większe większe na zamówienie z tej technologii.” (Prognoza "Rzeczpospolitej":  Faworyci rynku pracy 2017 r.  )

Zdobywając umiejętności umiejętności zawód, umiejętności i umiejętności do pracy w trzech informatycznej:

 

  1. Systemy komputerowe i urządzenia peryferyjne
   Nauczysz się między innymi: planować konfiguracje, dobierać podzespoły i montować z nich komputery; przygotowywać do pracy systemy komputerowe z polityki systemowej i narzędziowym; przygotowywać i konfigurować urządzenia peryferyjne; zabezpieczać, rekonfigurować i utrzymywać w optymalnej wydajności systemy; diagnozować i usuwać usterki, wirtualnych i peryferyjnych oraz systemu operacyjnego.
  2. Sieci komputerowe
   Nauczysz się inne między: dobierać urządzenia sieciowe, serwery, media transmisyjne oraz oprogramowanie systemowe i narzędziowe do pracy w sieci komputer; montować okablowanie okablowanie strukturalne sieci komputerowej według projektu, instalować i konfigurować urządzenia sieciowe i systemy; zapewniać aktywną sieć i ją modernizować; administrować zasobami i użytkownikami sieci komputerowej; podłączać sieć lokalną do Internetu i zabezpieczać przepływ danych; nadzorować bezpieczeństwo danych osobowych w postaciach; diagnozować i naprawiać awarie występujące na komputerze sieci komputerowej.
  3. Programowanie, witryny i aplikacje internetowe oraz bazy danych
   Nauczysz się między innymi: programować proste aplikacje desktopowe i mobilne; projektować i wykonanie strony internetowe, sklepy internetowe i systemy zarządzania treścią; budować dynamiczne wykorzystanie witryny internetowe bazy danych i usługi zdalnych serwerów; aplikacje i skrypty karty po stronie klienta oraz serwera; projektować i tworzenie bazy danych; wideo i obrabiać grafikę, dźwięk i filmy na potrzeby stron internetowych; zabezpieczać strony internetowe oraz bazy danych; konfigurować i naprawiać bazy danych.

 

Nowe nauki języków obcych, nauczanie w technikum obejmuje też tzw. język obcy zawodowy pozwalający na przejście się ze słownictwem stosowanym w branży.

Umiejętności

Technik informatyk jest przygotowany do:

  1. montowania oraz użytkowania systemów komputerowych i wirtualnych peryferyjnych;
  2. wykonywania i eksploatacji lokalnych sieci komputerowych;
  3. tworzenia, tworzenia, administracji i użytkowania baz danych;
  4. programowania aplikacji desktopowych, internetowych oraz mobilnych;
  5. tworzenia, tworzenia i administracji stronami WWW i strony zarządzania treścią.

 

 

Cechy, które ułatwiają prace w tym zawodzie do:

 • oprogramowanie techniką komputerową, programowanie, algorytmiką,
 • zdolności do nauk ścisłych,
 • umysł twórczy, analityczny i logiczny,
 • możliwości przewidywania wyników pod udaremnienia,
 • dokładność i systemyczność,
 • dobra koncentracja uwagi,
 • jasne i precyzyjne formułowanie myśli,
 • chęć ciągłego rozwoju i wzbogacania wiedzy i własnej osobowości,
 • podatność / otwartość na innowacje,
 • spostrzegawczość.

 

Perspektywy

Technik informatyk ma duże (z zasady, większe większe niż w innych zawodach) możliwości pracy w różnych firmach. Obecnie, strona każda firma ma sprzęt informatyczny, oprogramowanie i sieć. Informatyk jest więc zawodem, który umożliwia pracę we wszystkich typach przedsiębiorstw - dla każdego z (szeroko pojętymi) usługami i serwisem bezpośrednio informatycznym, jak i pozostałe, użyteczne systemy komputerowe do przeróżnych celów.

Informatyk może wykonać swoją pracę zdalnie bez wychodzenia z domu, również dla pracodawców (czy zleceniodawców) spoza granic kraju czy nawet kontynentu! Języki językowe, językowe, językowe, posługujące się informatyk, są używane w wielu językach.

Po technikum można kontynuować edukację na studiach (uniwersyteckich lub politechnicznych) o takim lub podobnym profilu, a także kształcenie na dowolnie poszukiwania kierunków. Można także pójść do pracy, której oferta - dla tego zawodu - jest bogata lub też założyć własną działalność gospodarczą.