ZSE – szkoła 4.0

Projekt „ZSE – Szkoła 4.0” jest realizowany w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Wnioskodawca: OŚRODEK MEDIACJI I POMOCY PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ „POROZUMIENIE” IZABELA KRZYSZYCHA
Partner: Gmina Olsztyn
Nr wniosku: FEWM.06.04-IZ.00-0063/24
Priorytet 6: Edukacja i kompetencje EFS+
Działanie 6.4 Edukacja zawodowa
Wartość projektu 829 786,21 zł
Dofinansowanie 746 786,21 zł
Data rozpoczęcia realizacji projektu 1 luty 2025
Data zakończenia realizacji projektu 31 sierpnia 2025

Cel projektu

Nabycie kompetencji i kwalifikacji zawodowych u 40 uczniów (w tym 27K/13M) i 14 nauczycieli (10K/4M) z kierunków Ekonomiczno – Rachunkowych i Hotelarsko – Turystycznych z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Olsztynie poprzez organizację kursów zawodowych i staży uczniowskich oraz unowocześnienie kierunków kształcenia Ekonomiczno – Rachunkowych i Hotelarsko – Turystycznych w Zespole Szkół Ekonomicznych w Olsztynie od 01.01.2025 do 31.08.2025.

Szkolne Biuro Projektu

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika,
ul. Bałtycka 37,
10-144 Olsztyn,
pok. nr 24,
parter, pn-pt 08:00-16:30

Koordynatorzy projektu Izabela Krzyszycha, telefon 600 483 146 i Katarzyna Żuk, telefon 739 001 733

Miejsce odbywania kursów: ZSE w Olsztynie

Procedura rekrutacyjna

Termin rekrutacji 02-03.2025, miejsce rekrutacji: Szkolne Biuro Projektu w ZSE.
Grupa docelowa to 40 (27/13M) uczniów z klas 3-5 uczących się w ZSE w Olsztynie oraz 14 nauczycieli (12K/2M).
Szczegółowo – 4 oddzielne rekrutacje:
Rekrutacja 1: 7 nauczycieli z kierunku Technik Hotelarstwa i Technik Organizacji Turystyki do wsparcia kurs Kelner – Barman z elementami sommeliera i baristy
Rekrutacja 2: 7 nauczycieli z kierunku Technik Ekonomista i Technik Rachunkowości do wsparcia: kurs Księgowość z Oprogramowaniem Symfonia i Enova
Rekrutacja 3: 20 ucz z kierunku Technik Ekonomista i Technik Rachunkowości do wsparcia: kurs Księgowość z Oprogramowaniem Symfonia i Enova
Rekrutacja 4: 20 uczniów z kierunku Technik Hotelarstwa i Technik Organizacji Turystyki do wsparcia: kurs Kelner – Barman z elementami sommeliera i baristy

KRYTERIA REKRUTACYJNE (PIERSZEŃSTWA):
A. Formalne uczniowie/nauczyciele: złożony i podpisany formularz zgłoszeniowy/deklaracja uczestnictwa/zgoda na przetwarzanie danych osbowych/status ucznia/nauczyciela ZSE w Olsztynie z kierunku Ekonomista/Rachunkowość na kurs Księgowość z Oprogramowaniem Symfonia i Enova ; z kierunku Hotelarstwo/Turystyka na kurs Kelner – Barman z elementami sommeliera i baristy.
B. Merytoryczne (MIERZALNE) – uczniowie

Preferowane osoby należące do następujących grup (dodatkowe pkt.):

  • Pierwszeństwo w rekrutacji będą mieli uczniowie, którzy nie brali udziału w projekcie FEWM.06.04-IZ.00-0078/23;
  • Uczniowie z niepełnosprawnością (100 pkt.);
  • Uczniowie ostatniej klasy (100pkt.) – uczniowie starszych klas wchodzą jako pierwsi na rynek pracy;
  • Uczniowie o specjalnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych (50 pkt.)

Punkty mogą się sumować. W przypadku otrzymania tej samej liczby pkt. do projektu zostanie zakwalifikowany na podstawie oceny postawy ucznia w ZSE przez wychowawcę lub pedagoga na podstawie dokumentacji ZSE – ocena z zachowania, frekwencja w szkole (niska ocena 0 pkt, średnia ocena 50 pkt, ocena bardzo dobra 100pkt.).

C. Merytoryczne (MIERZALNE) – nauczyciele

  • Kryterium niepełnosprawność 100pkt.;
  • Diagnoza nauczyciela przez Dyrektora na podstawie indywidualnego planu doskonalenia nauczycieli w zakresie wsparcia projektowego – skala 3 – stopniowa zgodnie z regulaminem (nauczyciel potrzebujący wsparcia 50 pkt., nauczyciel średnio potrzebujący wsparcia 25 pkt., nauczyciel nie potrzebujący wsparcia 0 pkt.).
  • W przypadku takiej samej liczby pkt. kryterium Stopień awansu zawodowego/kwalifikacje (stażysta 30pkt, kontraktowy 15pkt., mianowany 5 pkt., dyplomowany 0pkt.);
  • Uczestnicy projektu będą musieli dostarczyć dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów, m. in. oświadczenie o stopniu niepełnosprawności oraz inne oświadczenia zgodnie z regulaminem.

Szczegółowe zadania i działania realizowane w ramach projektu wraz z efektami/rezultatami

  1. Liczba przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty, którzy uzyskali kwalifikacje po opuszczeniu programu – 14
  2. Liczba nauczycieli, którzy nabyli kwalifikacje w ramach kursu Księgowość z Oprogramowaniem Symfonia i Enova – 7
  3. Liczba nauczycieli, którzy nabyli kwalifikacje w ramach kursu Kelner – barman z elementami sommeliera i baristy – 7
  4. Liczba uczniów, którzy nabyli kwalifikacje po opuszczeniu programu – 40
  5. Liczba uczniów, która nabyła kwalifikacje w ramach kursu Księgowość z Oprogramowaniem Symfonia i Enova – 20
  6. Liczba uczniów, która nabyła kwalifikacje w ramach kursu Kelner – barman z elementami sommeliera i baristy – 20
  7. Liczba uczniów, która nabyła umiejętności praktyczne zawodowe w ramach stażu uczniowskiego odbytego u pracodawcy – 40

GRUPĄ ODBIORCÓW w projekcie jest szkoła zawodowa ZSE w Olsztynie, jej uczniowie i kadra nauczycielska.
Liczebności i podział grupy docelowej: 40 uczniów (27K/13M) z klas 3-5 oraz 14 nauczycieli (12K/2M) z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Olsztynie, kierunek: ekonomiczno-rachunkowy, technik hotelarstwa oraz obsługi turystycznej.

Unowocześnienie oferty kształcenia w zawodach Technik Hotelarstwa/Organizacji Turystyki w Zespole Szkół Ekonomicznych na potrzeby pracodawców z regionu – doposażenie.
Unowocześnienie dwóch kierunków poprzez stworzenie profesjonalnej sali dla kierunku Technik Hotelarstwa i Technik Organizacji Turystyki. Wyposażenie poprawi jakość kształcenia w ZSE.

Unowocześnienie oferty kształcenia w zawodach Technik Rachunkowości/Ekonomista w Zespole Szkół Ekonomicznych na potrzeby pracodawców z regionu – adaptacja sali. Prace adaptacyjno remontowe sali ZSE są niezbędne do stworzenia sali komputerowej.

Unowocześnienie oferty kształcenia w zawodach Technik Rachunkowości/Ekonomista w Zespole Szkół Ekonomicznych na potrzeby pracodawców z regionu – doposażenie
Unowocześnienie dwóch kierunków poprzez stworzenie profesjonalnej sali komputerowej dla kierunku Technik Rachunkowości i Technik Ekonomista (zakup 16 komputerów). Wyposażenie kierunków w nowe komputery wpłynie na modyfikację metod/treści nauczania.

Kurs Księgowy z Oprogramowaniem SYMFONIA i ENOVA dla 7 nauczycieli (kierunki Technik Ekonomista, Technik Rachunkowości).
1 grupa x 40h kursu = 40h kursu w ramach zadania stacjonarnie;
Dla każdego uczestnika: wydrukowane materiały szkoleniowe; samodzielne stanowisko komputerowe, Egzamin Krajowego Centrum Akredytacji, zaświadczenie/certyfikat potwierdzający nabyte kwalifikacje, przerwa kawowa, obiad 2 daniowy.
Wykonawca zewnętrzny, instytut. z uprawnieniami.

PROGRAM – 40h na oprogramowanie Symfonia oraz Enova:

  1. Założenie nowej firmy. Generowanie wzorcowego planu kont i Układu bilansu (UB) i Rachunku wyników (RW)
  2. Modyfikacja wygenerowanego planu kont do zakładowego, aktualizacja UB oraz RW.
  3. Konfiguracja programu. Zakładanie rejestrów VAT.
  4. Wykonywanie i odtwarzanie kopii bezpieczeństwa.
  5. Kartoteki systemowe, zakładanie własnych słowników.
  6. Wprowadzanie i księgowanie bilansu otwarcia wraz z rozrachunkami.
  7. Wprowadzanie i dekretacja podstawowych dokumentów obrotu gospodarczego (DP – Dokumenty Proste (PK), FVS (Faktury VAT Sprzedaży), FVZ (Faktury VAT zakupu), RK (Raport Kasowy), WB (Wyciągi bankowe))
  8. Modyfikacja formularzy i definiowanie własnego typu dokumentów.
  9. Rozliczanie i obsługa rozrachunków za pomocą WB,RK. Kompensaty i łączenie transakcji.
  10. Ustawianie automatycznego tworzenia rozrachunków.
  11. Wykorzystanie wbudowanych raportów, zestawień (obroty kont, zestawienia obrotów i sald, bilans, rachunek wyników itp.)
  12. Generowanie przykładowej deklaracji VAT i sprawdzanie poprawności na podstawie zapisów na kontach.
  13. Egzamin potwierdzający nabycie kwalifikacji

Szkolenia będą przeprowadzone przez wykwalifikowaną kadrę, zaświadczenia i certyfikaty będą rozpoznawalne przez pracodawców. Szkolenia kończące się egzaminem i kwalifikacjami.

Kurs Kelner – barman z elementami sommeliera i baristy dla 7 nauczycieli (6K/1M) ZSE w Olsztynie
1 grupa szkoleniowa; 60h kursu w ramach zadania stacjonarnie;
Dla każdego uczestnika: wydrukowane materiały szkoleniowe; samodzielne stanowisko pracy, przerwa kawowa, obiad 2 daniowy. Wykonawca zewnętrzny, instytut. z uprawnieniami, certyfikacja KCA.
PROGRAM Kursu – 60 godzin (kompleksowy kurs i profesjonalne przygotowanie nauczycieli do kształcenia uczniów z zakresu kelnerstwa, pracy barmana, sommeliera i baristy – kurs wskazany przez pracodawców, uzasadnienie w diagnozie)

Kurs składający się z 4 modułów:

  1. Barman 1 – go stopnia 30 godzin
  2. Kelner – 10 godzin
  3. Barista – 10 godzin
  4. Sommelier – 10 godzin

Egzamin z każdego modułu i uzyskanie 4 kwalifikacji.
Kurs zakłada wykorzystanie zasobów dostępnych na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej (ZPE) w obszarze kształcenia zawodowego – Barman, czyli jak sporządzać i podawać drinki (sztuka barmańska), KSZTAŁCENIE ZAWODOWE BRANŻA HOTELARSKO-GASTRONOMICZNO-TURYSTYCZNA, E⌀ZASÓB Zawód barman, czyli jak sporządzać i podawać drinki (sztuka barmańska) dla kwalifikacji HGT.01 Wykonywanie usług kelnerskich w zawodach Kelner 513101, Technik usług kelnerskich 513102.
Szkolenia będą przeprowadzone przez wykwalifikowaną kadrę, zaświadczenia i certyfikaty będą rozpoznawalne przez pracodawców.

Kurs Księgowość z Oprogramowaniem Symfonia i Enova dla 20 uczniów 12K/8M (Technik Ekonomista, Technik Rachunkowości)
2 grup x 80h kursu = 160h kursu w ramach zadania stacjonarnie;
Dla każdego ucz.: wydrukowane materiały szkoleniowe; samodzielne stanowisko komputerowe z oprogramowaniem, egzamin KCA. Wykonawca zewnętrzny, instytut. z uprawnieniami, certyfikacja KCA.

PROGRAM – 80h: OPROGRAMOWANIE SYMFONIA i ENOVA:

  1. Założenie nowej firmy. Generowanie wzorcowego planu kont i Układu bilansu (UB) i Rachunku wyników (RW)
  2. Modyfikacja wygenerowanego planu kont do zakładowego, aktualizacja UB oraz RW.
  3. Konfiguracja programu. Zakładanie rejestrów VAT.
  4. Wykonywanie i odtwarzanie kopii bezpieczeństwa.
  5. Kartoteki systemowe, zakładanie własnych słowników.
  6. Wprowadzanie i księgowanie bilansu otwarcia wraz z rozrachunkami.
  7. Wprowadzanie i dekretacja podstawowych dokumentów obrotu gospodarczego.
  8. Modyfikacja formularzy i definiowanie własnego typu dokumentów.
  9. Rozliczanie i obsługa rozrachunków za pomocą WB,RK. Kompensaty i łączenie transakcji.
  10. Ustawianie automatycznego tworzenia rozrachunków.
  11. Wykorzystanie wbudowanych raportów, zestawień.
  12. Generowanie przykładowej deklaracji VAT i sprawdzanie poprawności na podstawie zapisów na kontach.
  13. Egzamin (Krajowe Centrum Akredytacji certyfikacja zewnętrzna)

Szkolenia będą przeprowadzone przez wykwalifikowaną kadrę, zaświadczenia i certyfikaty będą rozpoznawalne przez pracodawców.

Kurs Kelner – barman z elementami sommeliera i baristy dla 20 uczniów 15K/5M ( Technik Hotelarstwa, Technik Organizacji Turystyki)
2 grupy x 100h kursu = 100h kursu w ramach zadania stacjonarnie;
Dla każdego uczestnika: wydrukowane materiały szkoleniowe; samodzielne stanowisko przy barze, przerwa kawowa, obiad 2 daniowy. Wykonawca zewnętrzny, instytut. z uprawnieniami, certyfikacja KCA.
PROGRAM Kursu

Kurs składający się z 4 modułów:

  1. Barman 1 – go stopnia 40 godzin
  2. Kelner – 20 godzin
  3. Barista – 20 godzin
  4. Sommelier – 20 godzin

W programie temat Recycling, utylizacja odpadów, ekologia w pracy kelnera, barmana, sommeliera i baristy oraz zarządzanie finansami we własnej restauracji/barze. Egzamin z każdego modułu i uzyskanie 4 kwalifikacji.
Kurs zakłada wykorzystanie zasobów dostępnych na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej (ZPE) w obszarze kształcenia zawodowego – Barman, czyli jak sporządzać i podawać drinki (sztuka barmańska), KSZTAŁCENIE ZAWODOWE BRANŻA HOTELARSKO-GASTRONOMICZNO-TURYSTYCZNA, E⌀ZASÓB Zawód barman, czyli jak sporządzać i podawać drinki (sztuka barmańska) dla kwalifikacji HGT.01 Wykonywanie usług kelnerskich w zawodach Kelner 513101, Technik usług kelnerskich 513102.

Szkolenia będą przeprowadzone przez wykwalifikowaną kadrę, zaświadczenia i certyfikaty będą rozpoznawalne przez pracodawców.

Staże uczniowskie z modułem zarządzania finansami i ekologią w jednostce dla 40 uczniów 27K/13M (Technik Ekonomista, Technik Rachunkowości, Technik Hotelarstwa, Technik Organizacji Turystyki)
40 uczniów z klas 3-5 odbędzie 150 godzinny płatny staż.

W ramach programu stażu: zarządzanie finansami w jednostce oraz umiejętność segregowania odpadów i wtórnego ich wykorzystania Staże będą wsparciem na rzecz uzyskiwania lub uzupełniania wiedzy, um. kompetencji i uzyskiwania kwalifikacji zawodowych przez uczestniczki.

Staże odbędą w rzeczywistych warunkach pracy z wykorzystaniem kwalifikacji zawodowych nabytych na kursach. Za staż uczniowie otrzymają świadczenie pieniężne – 3 372,00 zł netto.

Pliki

Formularz rekrutacyjny – uczniowie
Formularz rekrutacyjny – nauczyciele
Regulamin rekrutacji
Wyniki rekrutacji
Harmonogramy